Категории
NUK Цуцла Лажалка Флуросцентна силикон "STAR Glow in the Dark" (6-18м.)
 • NUK Цуцла Лажалка Флуросцентна силикон "STAR Glow in the Dark" (6-18м.)
 • NUK Цуцла Лажалка Флуросцентна силикон "STAR Glow in the Dark" (6-18м.)
 • NUK Цуцла Лажалка Флуросцентна силикон "STAR Glow in the Dark" (6-18м.)
 • NUK Цуцла Лажалка Флуросцентна силикон "STAR Glow in the Dark" (6-18м.)
 • NUK Цуцла Лажалка Флуросцентна силикон "STAR Glow in the Dark" (6-18м.)
 • NUK Цуцла Лажалка Флуросцентна силикон "STAR Glow in the Dark" (6-18м.)
 • NUK Цуцла Лажалка Флуросцентна силикон "STAR Glow in the Dark" (6-18м.)
 • NUK Цуцла Лажалка Флуросцентна силикон "STAR Glow in the Dark" (6-18м.)
 • NUK Цуцла Лажалка Флуросцентна силикон "STAR Glow in the Dark" (6-18м.)
 • NUK Цуцла Лажалка Флуросцентна силикон "STAR Glow in the Dark" (6-18м.)
 • NUK Цуцла Лажалка Флуросцентна силикон "STAR Glow in the Dark" (6-18м.)
 • NUK Цуцла Лажалка Флуросцентна силикон "STAR Glow in the Dark" (6-18м.)
 • NUK Цуцла Лажалка Флуросцентна силикон "STAR Glow in the Dark" (6-18м.)
 • NUK Цуцла Лажалка Флуросцентна силикон "STAR Glow in the Dark" (6-18м.)
 • NUK Цуцла Лажалка Флуросцентна силикон "STAR Glow in the Dark" (6-18м.)
 • NUK Цуцла Лажалка Флуросцентна силикон "STAR Glow in the Dark" (6-18м.)
 • NUK Цуцла Лажалка Флуросцентна силикон "STAR Glow in the Dark" (6-18м.)
 • NUK Цуцла Лажалка Флуросцентна силикон "STAR Glow in the Dark" (6-18м.)
 • NUK Цуцла Лажалка Флуросцентна силикон "STAR Glow in the Dark" (6-18м.)

NUK Цуцла Лажалка Флуросцентна силикон "STAR Glow in the Dark" (6-18м.)

279 ден.
Производител: NUK Germany
Шифра на производ: 10736752
Достапност: На залиха
Количина:

Расположливи опции

* NUK slika:

NUK Цуцла Лажалка Флуросцентна силикон "STAR Glow in the Dark" (6-18м.)

 • Star - анатомска цуцла од најнова генерација со флуросцентен прстен што свети во темно.
 • Најнова генерација на анатомски цуцли од NUK со облик на мајчина брадавица во моментот на доење која според истражувањара во Германија е прифатена од над 99% бебиња.
 • Согласно најновото научно исражување на универзитетски професори од разни области на медицината во Португалија, ризикот од деформации на виливите и забите е најмал кај оригиналната NUK форма на цуцла лажалка.*
 • Со специјален шилд (дел околу устата) со големи отвори кои овозможуваат поголем проток и прозрачување на кожата околу устата и со тоа се спречуваат иритации.
 • Анатомијата на цуцлата комплетно е прилагодена на устата на децата согласно возраста (6-18м)
 • Особена мека, идеално легнува на непцето без да врши притисок, поради специјалната мека зона на врвот на цуцлата. 
 • Поседува NUK Air System - уникатен вентил на задниот дел кој овозможува цуцлата да биде мека и флексибилна.
 • Потенкиот и потесен дел за цицање спречува непотребен притисок врз непцето и вилиците и спречува појава на деформации.
 • Со хигиенска кутија која може да се користи и за стерилизација на цуцлата. 
 • Во  големини 2 (6-18 месеци)
 • Безбедни BPA Free материјали
 • Произведено во Германија

*

* Согласно научните истражувања спроведени од страна на педијатри, педијатри ортодонти, ортодонти и патронажни сестри, со помош на компјутерски модел и широка дискусија на добиените резултати дојдено е до заклучок дека; ризикот од евентуални деформации на забите и вилиците кај бебињата и децата е најмал при користење на анатомската форма која ја патентира и практикува NUK т.е кај цуцлата со облик на мајчина брадавица во моментот на доење . Начното истражување е спроведено на португалскиот универзитет МИНХО во Мај 2022, под раководство Dr. João Miguel Nóbrega and Prof. Dr. Ana Norton ,а во склоп на проект наречен "Pacifiers - current scientific findings and implications for practice".


Благодарение на потполно безбеден материјал Star цуцлите лажалки светат во темен простор, па затоа истите може многу лесно да ги лоцирате без да палите светло и непотребно да го вознемирувате вашето дете.

Секојдневно вашите најмили поминуваат низ безброј возбудувања и авантури, во кои ги придружува нивниот верен пријател на кој можат да се потпрат во било кое време - NUK Анатомската Цуцла. Таа ќе им пружи смиреност и сигурност во непријатните ситуации. Без оглед дали непознати лица, звуци или непознатото окружување се причина за немирот на вашето најмило, познатото смирувачко чувство на цицање на цуцлата ќе овозможи повторно да се врати спокојот во нивното секојдневие.

Сите NUK цуцли, се развиени во соработка со врвни медицински експерти и поседуваат специјален анатомски облик во форма на мајчина брадавица во моментот на доење. Вакавата форма овозможува цуцлата целосно да е прилагодена на оралната шуплина на децата и како таква не предизвикува деформации на забите и вилиците, туку спротивно на тоа го помага правилниот орален развој. Тенкиот и тесен врат на делот за цицање које е воедно направен од екстра мек силикон, идеално е прилагоден на устата и не предизвикува притисок на вилиците и непцето.

Секоја NUK цуцла поседува уникатен NUK Air System - вентил на задниот дел на цуцлата кој овозможува во моментот кога детето со вилиците ќе притисне врз делот за цицање, воздухот да излезе од цуцлата, со што истата останува мека и флексибилна и не предизвикува непотребен притисок врз забите и вилиците.

Праксата и истражувањата спроведени во Германија и други земји укажуваат на тоа дека NUK цуцлите не предизвикуваат деформации на забите и вилиците кај децата при нивното користење. Од оваа причина NUK се најпрепорачувани цуцли од ортодонтите, педијатрите и патронажните сестри во Германија. Како што спомнавнме, тенкиот и тесен дел за цицање како и NUK Air Systemot го намалуваат притисокот на цуцлата врз забите и вилиците и на тој начин се спречуваат деформации, а од друга страна се обезбедува доволно простор за правилно движење на долната вилица и јазикот слично како кај доењето.

100% од Германските ортодонти тврдат дека анатомските NUK цуцли не предизвикуваат деформации**. 95% од бебињата во Германија ги прифаќаат без проблем NUK анатомските цуцли*. 90% од германските мајки би ги препорачале NUK анатомските цууцли на други*, а 92% од германските доилки тврдат дека NUK цуцлите лажалки не влијаат врз доењето*.*

NUK Signature Night цуцлите доаѓаат со некршлива хигиенска кутија која може да се користи и како сад за брза стерилизација на цуцлата во микро бранова печка. NUK Signature Night цуцлите се произведени во Германија согласно највисоките стандарди за безбедност и квалитет и врз основа на официјална Disney лиценца.

 

*Independent market research, 307 mothers; Germany 2017

**Independent market research among 50 midwives, pediatricians and orthodontists each; Germany 2017      

YouTube видео за предностите на NUK Анатомскиот облик на цуцлите лажалки:

https://youtu.be/YqVOzFOT-P0

 

General
Brand NUK
Kategorija Цули Лажалки флуросцентни
Vozrast 6-18м
Sodrzina NUK цуцла лажалка флуросцентна во кутија -STAR

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

Поврзани производи
Baby Centar © 2024. UKION SHOPS
NUK Germany NUK Цуцла Лажалка Флуросцентна силикон "STAR Glow in the Dark" (6-18м.) NUK Цуцла Лажалка Флуросцентна силикон "STAR Glow in the Dark" (6-18м.) Star - анатомска цуцла од најнова генерација со флуросцентен прстен што свети во темно. Најнова генерација на анатомски цуцли од NUK со облик на мајчина брадавица во моментот на доење која според истражувањара во Германија е прифатена од над 99% бебиња. Согласно најновото научно исражување на универзитетски професори.. Category: Product #: 10736752 Regular price: 279 ден. 279 Available from: Euroalba dooel