Категории
NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување
 • NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување
 • NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување
 • NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување
 • NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување
 • NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување
 • NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување
 • NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување
 • NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување
 • NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување
 • NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување
 • NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување
 • NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување
 • NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување
 • NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување
 • NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување
 • NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување
 • NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување
 • NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување
 • NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување
 • NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување
 • NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување
 • NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување
 • NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување
 • NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување

NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување

629 ден.
Производител: NUK Germany
Шифра на производ: 10730861
Достапност: На залиха
Количина:

Расположливи опции

* mommyfeel:

NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување

 • Најнова генерација на анатомски цуцли од NUK со облик на мајчина брадавица во моментот на доење кои целосно се во функција на доењето,
 • Бебето не доаѓа во контакт со тврдите делови на цуцлата, туку само со мекиот дел за цицање, што го прави да се чувствува како да е во директен контакт со мајчината града.
 • 98% од анкетираните мајки во Германија сметаат дека Mommy Feel цуцлите не вилијаат на доењето.*
 • Мекиот силиконски дел за цицање изработен од најквалитетен силикон тенок како кожа.
 • Според спроведените анкети во Германија, 92% од германските патронажни сестри ги препорачуваат цуцлите NUK Mommy Feel.**
 • Овој облик на цуцли влијае на правилниот развој на забите и вилиците кај децата т.е.го помага правилниот орален развој. Ова е и научно докажано со истражување на независен Европски научен институт***.
 • Потенкиот и потесен дел за цицање спречува непотребен притисок врз непцето и вилиците и спречува појава на деформации.
 • Со хигиенска кутија која може да се користи и за стерилизација на цуцлата. 
 • NUK Mommy Feel е добидник на награда за дизајн iF Design Award 2024.
 • Безбедни BPA Free материјали
 • Големина 0-9 месеци
 • Произведено во Германија

YouTube video за NUK Mommy Feel

*

* Согласно научните истражувања спроведени од страна на педијатри, педијатри ортодонти, ортодонти и патронажни сестри, со помош на компјутерски модел и широка дискусија на добиените резултати дојдено е до заклучок дека; ризикот од евентуални деформации на забите и вилиците кај бебињата и децата е најмал при користење на анатомската форма која ја патентира и практикува NUK т.е кај цуцлата со облик на мајчина брадавица во моментот на доење . Начното истражување е спроведено на португалскиот универзитет МИНХО во Мај 2022, под раководство Dr. João Miguel Nóbrega and Prof. Dr. Ana Norton ,а во склоп на проект наречен "Pacifiers - current scientific findings and implications for practice".


NUK Mommy Feel цуцлите имаат примарна улога до не доведат до конфузија во доењето т.е. да не дозволат бебето да почувствува дека цуцлата е всушност замена за цицањето. Наменета е за бебиња од 0-9 месеци старост и пакувани се по 2 цуцли во хигиенска кутија која може да се користи за стерилизација. Се работи за цуцла која дава чувство на контакт со мајката - Mommy Feel.

Врската која со доењето се воспоставува помеѓу мајката и детето е многу чувствителна и драгоцена. Ова е основната причина поради која се дизајнирани NUK Mommy Feel цуцлите.*** Смислата на оваа цуцла е да го смири детето а, воедно да не ја наруши врската помеѓу него и мајката воспоставена со чинот на доењето. За нежното чувството како да е во контакт со мајката придонесува обликот на цуцлата кој ја симулира мајчината брадавица во моментот на доење, но и супер мекиот силикон кој е мек како кожа.

Следна, но не помалку значајна карактеристика на оваа цуцла со облик на мајчина брадавица е и тоа што кај овој тип на цуцла бебето т,е. неговите усни се во контакт само со силиконсиот дел за цицање, при што лицето не го допираат тврди пластични делови и на тој начин се елиминира можност за било какви иритации на кожата околу устата. Секако бебето преку доењето веќе е научено да биде во контакт со брадавицата, во случајов со мекиот силиконски дел за цицање. Оваа NUK цуцла ги комбинира двете најзначајни карактеристики на NUK , а тоа се анатомскиот NUK облик кој научно е докажано** најдобриот облик за правилен орален разво кај децата и секако немањето на контакт помеѓу цуцлата и лицето на бебето што е слично како кај доењето и со што се спречува појава на иритации на кожата на лицето.

NUK Mommy Feel цуцлите се добитник на меѓународната награда за дизајн  iF Design Award 2024. Цуцла која е севкупен победник и во погед на функционалноста и во поглед на дизајнот.

* Независно истражување на Германскиот пазар во 2022,

**научно истражување во кое се компарирани 4 основни облици на цуцли лажалки "Pharmawissen aktuell 2022.

***NUK Mommy Fel e е дизајнирана специјално само за периодот на доење, по премин на дохрана препорачуваме оваа цуцла да ја замените со некоја од другите анатомски цуцли од колекцијата на NUK.

Самоодрживоста за NUK не е само тренд, туку вистински предизвик. Токму поради ова настојувавме делот од пакувањето на цуцлата кој се фрла да биде од рециклирачки материјали или да се користи и понатаму. NUK Mommy Feel цуцлите доаѓаат по 2 во пластична кутија која се користи за стерилизација на цуцлите со помош на вода во микро-печка.

Стерилизација спроведете ја со помош на приложената кутија во само 4 чекори:

 1. Наполнете ја пластичната кутија со вода до каде што е обележано на самата кутија.
 2. Потоа ставате ја цуцлата во кутијата со врвот надолу,
 3. Поставете ја цуцлата во микро печката на самиот надворешен раб на тацната во микро печката.
 4. Загревајте 3 минути на 400-600 вати.

Тестирано од страна на Патронажни сестри:

NUK Mommy Feel цуцлите беа тестирани во период од 4 недели од страна на преку 100 искусни Германски патронажни сестри.Резултатот кој е добиен како повратна информација од самите сестри, но и бремените жени, доилки, мајки и родители со кои истите оствариле контакти беа импресивни. 92% од тестираните се изјасниле дека би ги препорачале NUK Mommy Fell.

General
Brand NUK
Kategorija Цули Лажалки Mommy Feel
Vozrast 0-9 meseci
Sodrzina NUK цуцла лажалка Mommy Fell pakuvanje od 2 vo kutija.

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

Поврзани производи
Baby Centar © 2024. UKION SHOPS
NUK Germany NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување NUK Цуцла Лажалка Анатомска силикон "Mommy Feel" (0-9мес.) 2/пакување Најнова генерација на анатомски цуцли од NUK со облик на мајчина брадавица во моментот на доење кои целосно се во функција на доењето, Бебето не доаѓа во контакт со тврдите делови на цуцлата, туку само со мекиот дел за цицање, што го прави да се чувствува како да е во директен контакт со мајчината града. 98% од анкетир.. Category: Product #: 10730861 Regular price: 629 ден. 629 Available from: Euroalba dooel